Zdravko Čolić Fan Klub Forum

U iščekivanju novog albuma...

Autor Tema: U iščekivanju novog albuma...  (Pročitano 11270 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Emily

• Administrator
  • Cura iz Zenice
    • Facebook
Odg: U iščekivanju novog albuma...
« Odgovor #120 poslato: Decembar 12, 2013, 08:06:17, CET »
Avaz: Pjevam o ljepoti sarajevskih žena
11.12.2013

Novi album Zdravka Čolića pod nazivom "Vatra i barut" sutra će biti objavljen pod markicom "City Recordsa", a tokom vikenda naći će se u prodaji u cijelom regionu. Nestrpljenje Čoline publike je veliko, a doseglo je maksimum nakon što je nedavno objelodanjen singl "Što ti dadoh", koji je za samo nekoliko dana zabilježio skoro 500.000 pregleda na YouTubeu. Za ovu numeru Čola je snimio i spot, koji će se uskoro početi emitirati.

U ekskluzivnom razgovoru za "Dnevni avaz", vođenom u Beču nakon sjajnog koncerta, Čola je po prvi put detaljno govorio o svemu  šta se sve nalazi na njegovom četrnaestom studijskom albumu, otkrio nam je svoje favorit numere kao i dijelove tekstova pojedinih pjesama te kako su nastajale.

Moderna sevdalinka

- Ploča sadrži dvanaest pjesama. Većinu tekstova pisali su Momčilo Bajagić Bajaga i Marina Tucaković, uz neko moje učešće - rekao nam je Čola.

Od tih dvanaest, publika je već čula jednu pjesmu. "Što ti dadoh" postao je hit na prvu.

- Jeste. To je moderna sevdalinka, koja malo vuče na šlager. Nisam to odavno pjevao. Vidim da je raja voli. A i "Sarajevo" je ta vrsta, samo što je življa. "Što ti dadoh" napisala je Antonija Šola iz Zagreba, koja je zajedno s Marselom Benzonom i kompozitorica ove numere. Aranžman i produkciju potpisuje Nikša Bratoš. Među kompozitorima su i Maya Sar, ima lijepa balada s Vlatkom Stefanovskim "Zar se nismo shvatili". Tu je i Bruno Kovačić, ostalo je moje. Na albumu je devet mojih stvari.

Jeste li i na jednom ranijem albumu imali toliko svojih kompozicija?

- I na "Okanom" sam imao devet svojih pjesama. Ja ne težim da komponiram pjesme, ali vjerujte mi da je teško doći do kvalitetnih pjesama. Ono što uzmem od drugih kompozitora mora biti malo drugačije. Ima tu sigurno nekoliko hitova.

Šta otvara album?

- "Esma" otvara ploču. To je neka moja ideja koju sam sanjao preko noći. Probudim se i... To je stara priča, svi nešto sanjaju i to je hit, ali je stvarno tako bilo. Dakle, probudim se, siđem u sobu, uzmem gitaru i napravim to za 15 minuta. Čak mi taj tekst izađe: "Kakva je to pjesma što se čuje svuda, s neba mjesečina obasjava put. Kakva je to pjesma što je pjeva Esma, za njom ja sam lud..."

Šta je s naslovnom numerom?

- Zanimljiva je. To je moja etnopjesma "Vatra i barut". I na njoj gostuje Vlatko Stefanovski. To je veoma zanimljivo. Volim jednu moju pjesmu koja se zove "Opušteno skroz". To je Bajagin tekst, ali je kao neki rege. Ima veselih pjesama.

Ni na jednom albumu ne zaboravljate Sarajevo.

- Prisutan si u tom mentalitetu. Mentalno si prisutan i u komponiranju i u tom izražavanju, a ovdje se to očito vidi. I kod "Esme" i kod "Sarajeva" i moguće čak i kod numere "Ne govori mi da me više ne voliš".

Što se "Sarajeva" tiče, tekst ide, otprilike, ovako: "Prošao sam pola svijeta, vidio sam svaki put, nema voća, nema cvijeća da postoji uzalud. Pitao sam gdje da idem, vodila me sudbina, rekli su mi gledaj tamo sjaji među brdima...".

Pa ona ide citat Duška Trifunovića: "... Od čega se to sija, od dragih imena, sija od ljepote sarajevskih žena", i onda ide šlagvort Olimpijskih igara 1984.

Potom ide: "Neka, neka, sipaj meke... sutra ćemo vadit fleke". To je pjesma o sarajevskim ženama, o tom meraku, rakiji... Ima nešto svjetsko u toj pjesmi.

Bosanski prizvuk

Spomenuli ste i "Ne govori mi da me više ne voliš".

- To je pjesma koju sam ja zvao "Grčkom", zato što sam prije šest-sedam godina bio inspirisan Grčkom. Profulili smo i prošli album s tom pjesmom. Sve je to vuklo na neki grčki tekst i na kraju napravimo normalni ljubavni tekst, ali je urađeno sa tamburicama tako da ima taj neki balkanski prizvuk, čak i taj naš prizvuk bosanski.

Uskoro će publika u svojim rukama imati "Vatru i barut". Da li ćete ga promovirati u Sarajevu?

- Naravno. Volio bih da upriličim manju promociju za medije i prijatelje. Da slušamo pjesme i da se lijepo družimo.

Spot u Riju

Pjesma "Rio" lijepo se uklopila sa Svjetskim nogometnim prvenstvom u Brazilu.

- Da. A BiH prvu utakmicu igra u Riju. I pjesma je odmah aktuelna. Otišao bih odmah u Rio i napravio bih spot. Možda odemo u martu i snimimo najjednostavniji spot. I to ćemo pustiti prije početka Svjetskog prvenstva u Brazilu.

To je normalna ljubavna priča, s tim da se sada uvezuje i fudbalska priča. Neko će doći tamo ne samo zbog fudbala već i zbog provoda. Pjesma je funkcionalna i dobra je pogotovo sada za BiH i Hrvatsku. A i ostali će voljeti da je čuju.

Pape može dobiti Argentinu

Pratili ste izvlačenje grupa za Svjetsko prvenstvo u Brazilu?

- Jesam. Bit će možda s Nigerijom malo problema, Iran ne mislim da nam može napraviti veće poteškoće. Moguće da Bosna može dobiti i Argentinu, jer nekako je to veliki izazov. Pripremit će Pape ekipu. Pape zna to, prolazio je on neke južne amerike.

Što se Hrvatske tiče, mislim da prijeti opasnost od Meksika, računajući da Brazil mora proći. Meksiko je ekipa koja se dobro pripremi na visini.
A ljubav ko ljubav, jeftina i skupa, ko djecija igracka u mom srcu lupa !!!

Van mreže Milan

• Member
  • *
« Odgovor #121 poslato: Decembar 12, 2013, 11:04:37, CET »
Esma odlicna!

Van mreže Stefan

• Administrator
    • Fan klub
« Odgovor #122 poslato: Decembar 12, 2013, 12:38:12, CET »
Odoh po album :)

Evo sad naletim na radiju...pa ajd da okacim  :gr

Zar se nismo shvatili
http://www.sendspace.com/file/rf5y75
I wish that I could be in some other time and place
With someone else's soul, someone else's face !

Van mreže ♥sonja♥

• Full Member
« Odgovor #123 poslato: Decembar 12, 2013, 13:42:23, CET »
To što sam do sad čula, je top  :wub:, čarobno   :wub:, čak mi se i više svidja nego "što ti dadoh"

:zc:

Van mreže Emily

• Administrator
  • Cura iz Zenice
    • Facebook
« Odgovor #124 poslato: Decembar 12, 2013, 14:31:12, CET »
Evo i reklame za novi album...

Van mreže Niki

• Administrator
« Odgovor #125 poslato: Decembar 12, 2013, 16:00:39, CET »
Uff razvalio je! Sve su mi super...jedino mi "Sok, sok" jos nije legla  :opa:
...kad se sjetim da te ludo volim, srce stane pa zaboli, srce stane paa zabolii... :wub:

Van mreže Emily

• Administrator
  • Cura iz Zenice
    • Facebook
« Odgovor #126 poslato: Decembar 12, 2013, 20:15:20, CET »
Meni je zasad najviše u ušima "Esma" al ni ostale ne zaostaju puno...

Van mreže :)maja

• Grupa
« Odgovor #127 poslato: Decembar 12, 2013, 23:37:55, CET »
evo mojih favorita "Ne govori mi da me više ne voliš" i "Zar se nismo shvatili"  :wub:
a ostale su,kao sto i Edina kaze,odma tu,ne zaostaju... :up:
...pričam anđelima, liče mi na bebe, kako nisam sreo miliju od tebe...

Van mreže Stefan

• Administrator
    • Fan klub
« Odgovor #128 poslato: Decembar 13, 2013, 10:21:01, CET »
Ocekivao sam vise ! (tako nas je navadio)  :gr
Mada ovo je tek 15to/16to slusanje, ima vremena da se slegne :gr
Za sada primedba na pesmu 'Sok, Sok' mislim da mu nije to trebalo 'sto puta' je trebala da bude krajna granica eksperimentisanja ka novoj publici.
I da, velika primedba na pesmu 'Sarajevo' konkretno na stih 'neka, neka sipaj meke one jake nisu neke' Kako bre jake nisu neke ? :) :) :)
Pravi/stari Cola nam se vratio kroz pesme Zar se nismo shvatili , Ne govori mi ... , Samo pricaj,
i naravno kroz pesmu 'Esma' samo sa modernijim zvukom  :ples: :ples: :ples:

I na kraju sto kaze Cola ima dosta veselih pesama, to je bitno ! Imamo dobru zanimaciju za praznike :kul:
I wish that I could be in some other time and place
With someone else's soul, someone else's face !

Van mreže ♥sonja♥

• Full Member
« Odgovor #129 poslato: Decembar 13, 2013, 13:54:05, CET »
Ja budem tek večeras imala priliku da ih čujem sve (već su na yt).
Pitaj boga kada će album doč do Slovenije  ;)

Van mreže kareli

• Member
  • *
« Odgovor #130 poslato: Decembar 13, 2013, 14:07:20, CET »
Ja toliko obožavam Čolu da to nema granica,ali sam totalno razočaran ovim novim albumom i eksperimentisanjem sa raznim žanrovima svega  dve tri balade osrednje ostale pesme nisu ni za pevače amatere.Čola je trebao da se mane pisanja pesama jel to mu bar na ovom novom albumu ništa ne valja,trebao je da se drži Đoleta Balaševića jer sve u zadnji par albuma što valja je Đole radio.Na žalost ništa od novih hitova živi se od stare slave,album će se prodati samo zbog imena velikog Zdravka Čolića al mnogi iskreni obožavaoci biće iskreno razočarani pesmama. :brrr: :brrr: :ups: :neznam:

Van mreže Marija

• Administrator
« Odgovor #131 poslato: Decembar 13, 2013, 16:26:23, CET »
Konacno i ovaj Stefan koju pametnu da kaze... Potpisujem!
Postigao je to sto je hteo - ima za svakoga ponesto. Pa sta se kome dopada...
U svakom slucaju, neuporedivo bolji album nego prosli.
Zao mi je sto nema Merlina ili Balasa koji bi svojim tekstovima sigurno doneli bar jos jednu jaku baladu..
Meni je ubedljivo najjaci utisak albuma Samo pricaj... Pesma prica pricu :) To je Cola!

Van mreže ♥sonja♥

• Full Member
« Odgovor #132 poslato: Decembar 18, 2013, 01:12:38, CET »
Vrijeme je, da i ja iznesem svoje mišljenje o albumu  :wink:. Odličan je! Očekivala sam puno manje  :gr. Moji favoriti su Ne govori mi da me više ne voliš, Zar se nismo shvatili, Pričaj mi... Kroz ove balade čola samo još jednom pokazuje svoje izuzetne glasovne mgućnosti.
A ni ostale nisu na odmet. Baš tako, i mene album podsjeća na Okano.
Prezadovoljna sam  :wub:

Van mreže Niki

• Administrator
« Odgovor #133 poslato: Decembar 19, 2013, 12:01:23, CET »
Sto ga vise slusam - jos mi je bolji! :wub:
...kad se sjetim da te ludo volim, srce stane pa zaboli, srce stane paa zabolii... :wub:

Van mreže ♥sonja♥

• Full Member
« Odgovor #134 poslato: Januar 13, 2014, 21:29:31, CET »
Već neko vrijeme puštaju reklamu na cmc tv za nešto, što obavezno treba imati u svakoj kolekciji  :gr:: http://www.crorec.hr/crorec.hr/izdanje.php?OBJECT_ID=755602